DreamHack Summer 2012 Schema 16 Juni

dh

DreamHack Summer är i full gång nu och det är dags för en helg med underbar Esport.

 

Idag får ni se  Lördagen den 16 Schema så att ni inte missar någon bra match,

HoN / Heroes Of Newerth                                                                        

Saturday 16 June
14:00 – Registration for the BYOC Qualification closes
20:00 – BYOC Qualification: Playoff – Round of 32
21:00 – BYOC Qualification: Playoff – Round of 16
22:00 – BYOC Qualification: Playoff – Round of 8
23:00 – BYOC Qualification: Playoff – Round of 4
24:00 – – BYOC Qualification Final

Dota 2

Saturday 16 June
14:00 – Registration for the BYOC Qualification closes
15:00 – BYOC Qualification: Round Of 256
17:00 – BYOC Qualification: Round Of 128
19:00 – BYOC Qualification: Round Of 64
21:00 – BYOC Qualification: Round Of 32
23:00 – BYOC Qualification: Round Of 16
01:00 – BYOC Qualification: Round Of 8

12:00 – Group A Round 1 & 2
13:30 – Group A Round 3 & 4
15:00 – Group A Round 5 & 6
17:00 – Group B Round 1 & 2
18:30 – Group B Round 3 & 4
20:00 – Group B Round 5 & 6

LoL/ League Of Legends

Saturday 16 June
15:00 – Registration for the BYOC Qualification closes
18:00 – BYOC Qualification: Round Of 64
19:00 – BYOC Qualification: Round Of 32
20:00 – BYOC Qualification: Round Of 16
21:00 – BYOC Qualification: Round Of 8
22:00 – BYOC Qualification: Round Of 4:1
23:00 – BYOC Qualification: Round Of 4:2

Cs 1,6/ Counter Strike

Saturday 16 June
14:00 – Registration for the BYOC Qualification closes
17:00 – BYOC Group Play Round 1
18:00 – BYOC Group Play Round 2
19:00 – BYOC Group Play Round 3
20:00 – Play Off – Round Of 32
21:00 – Play Off – Round Of 16
22:00 – Play Off – Round Of 8
24:00 – Play Off – Round Of 4
01:00 – BYOC Final

Quake liv

Saturday 16 June
12:00 – Group A / B
15:30 – Group C / D
19:00 – Group E / F

Super street fighter IV

Saturday 16 June
11:00 – Registration Closes
12:00 – Group Stage
14:15 – Break & Photo
15:00 – Bracket, Double Elimination
21:00 – Final games & Grand Final, DreamArena Extreme
22:00 – Prize ceremony, photo

Bloodline Champions

Saturday 16 June
18:00 – BYOC Sign up at the booth closes
20:00 – BYOC Starts in-game
19:30 – Invited Teams sign in at the Booth closes

DreamHack Winter 2011 Lördag Schema!

rakaka

Dagens schema! Alla Streams hittar du på Länken DreamHack och Bästa Streamen enligt mig kommer du till genom att klicka på bilden!

00:00 Scenaktiviteter
02:00 DJ: F1NGGY (Dubstep)
03:00 kolizz (Progressive Psy)
11:00 TOURNAMENT: Tetris
12:00 E-SPORT: Final – Quake Live TDM
12:30 E-SPORT: Final – Bloodline Champions
14:00 E-SPORT: Final – Heroes of Newerth
15:00 PRESENTATION: Fatshark talks about Krater
16:00 LECTURE: Digital Forensics
16:00 E-SPORT: DreamArena AMD Sapphire doors open
16:50 Scenaktiviteter
17:30 E-SPORT: Final – Dota 2
17:30 E-SPORT: DreamArena AMD Sapphire show starts
18:00 LECTURE: SpelPunkten, innovative thinking
18:00 E-SPORT: Semifinal 2 – StarCraft II
19:30 E-SPORT: Final – Super Street Fighter Arcade Edition
20:00 E-SPORT: Semifinal 1 – StarCraft II
21:00 E-SPORT: Final – CS 1.6
21:30 E-SPORT: Final – Quake Live Duel
22:00 DJ: Ezitsuj & Holger (Hardstyle)
23:00 E-SPORT: Final – StarCraft II

DreamHack Winter

dh

I morgon är det äntligen DreamHack Winter och ni som tyvärr inte har kunnat få biljett eller något liknande så har ni ändå chans att komma in eftersom ni kan köpa ett dags pass!

Har ni inte varit där innan så bör ni köpa dags passet, tycker själv DreamHack är riktigt nice!

Till alla ni som ska ditt så har ni en låt som kan få igång lan känslan!